המעבדה לקריסטלוגרפיה ע"י דיפרקציה של קרני-X

מנהלת מעבדה: דר' נטליה פרידמן 

מיקום: בניין שוליך, פקולטה לכימיה, 412
טלפון במשרד: +972-4-829-3095
מייל: fridmann@technion.ac.il
שעות עבודה: יום א' – יום ה' (7:30 – 15:30)

 

המעבדה לקריסטלוגרפיה ע"י דיפרקציה של קרני-X בפקולטה לכימיה טכניון עוסקת בקביעת מבנים גבישיים באמצעות דיפרקציה של קרני-X של חומרים אורגניים, אורגנו-מתכתיים ואי-אורגניים בתחום רחב של טמפרטורות, ברמת הפרדה אטומית שלא ניתן לקבל בשיטות אפיון אחרות.

 

הציוד במעבדה:

המעבדה מצוידת בשני דיפרקטומטרים לאפיון גבישים-יחידים: דיפרקטומטר Nonius Kappa CCD ודיפרקטומטר Bruker Apex II עם מקור קרינה של מוליבדנום (Mo).
שני הדיפרקטומטרים מצוידים במערכות קירור (Cryostream של Oxford Instruments) לקירור הגבישים בעזרת חנקן נוזלי בזמן המדידות. הקירור מספק יתרונות בולטים כמו הקטנת תנודות תרמיות, קבלת נתונים ברזולוציה טובה יותר ואפשרות לאיסוף נתונים מגבישים רגישים לאוויר/ללחות או רגישים לטמפרטורה. הבחירה של גביש שמתאים ביותר לניסוי קריסטלוגרפי מתבצעת בדרך כלל תחת מיקרוסקופ אופטי Nikon) Model C-LEDS ) כאשר הגבישים טבולים בתוך שמן אמורפי. בנוסף לקביעת מבנים שגרתית, המערכת מאפשרת קביעת קונפיגורציה אבסולוטית של מבנים כיראליים.
מגוון רחב של תוכנות קריסטלוגרפיות המשמשות באיסוף ועיבוד הנתונים הניסיוניים, שלבי קביעת מבנה, שיפורו והצגתו (הדמיה גרפית).

 

שירות:

השירותים הבאים הקשורים לקריסטלוגרפיה כימית, מוצעים ע"י המעבדה לחברי פקולטה לכימיה, לחוקרים בקמפוס של הטכניון, למוסדות אקדמיים מחוץ לאוניברסיטה ולגורמים תעשייתיים.

– יעוץ ועזרה בהכנת חומרים גבישיים המתאימים לבדיקה בשיטות קריסטלוגרפיות.
– בדיקת גבישים להתאמתם לתהליך קביעת המבנה.
– קביעת מימדי תא וחבורה מרחבית של הגביש.

– חיפוש במאגר נתונים קריסטלוגרפיים ב- Cambridge Structural Database (CCSD).
– הכנת גבישים לבדיקה קריסטלוגרפית כולל עבודה עם גבישים רגישים לאוויר/לחות וחום.
– איסוף נתונים מלא, פתרון ושיפור של המבנה הגבישי – בטמפרטורת החדר או בטמפרטורות נמוכות.
– שליחת דו"ח מלא שכולל תנאי האיסוף, טבלאות של קואורדינטות אטומיות, פרמטרים תרמיים ואפיון גיאומטרי של המבנה. כל התוצאות ערוכות בקובץ CIF.