מהו פרויקט ארכימדס?

פרויקט ארכימדס נועד כדי להעניק חינוך אקדמי גבוה בכימיה לתלמידי תיכון בעלי נטייה למקצועות המדעים. הפרויקט קולט כל שנה כ-50 תלמידי תיכון מצטיינים ונמשך על פני 3 שנים (מותנה במספר מינימום של נרשמים לשנים ב’- ג’ ), עד לסיום בית הספר התיכון. במסגרת הפרויקט לומדים התלמידים קורסים טכניוניים בפקולטה לכימיה בטכניון וזוכים בנקודות זכות אקדמיות, אשר יעמדו לרשותם במידה ויחליטו בשלב כלשהו להמשיך את לימודיהם בטכניון או בכל מוסד אקדמי אחר בארץ.

 

מהן מטרות הפרויקט?

חשיפת תלמידים מוכשרים למדעים למקצוע כימיה ברמה אוניברסיטאית. הפרויקט מתמקד בתלמידים אשר נטייתם הטבעית היא למצוינות מתמטית – מדעית.
יצירת עתודה של בוגרי כימיה בעלי רמת הישגים גבוהה ביותר, אשר תקדם את התעשייה הכימית ואת המחקר האקדמי בישראל.
שינוי משמעותי בתדמיתו הציבורית של מקצוע הכימיה ושל התעשייה הכימית, והטמעת העובדה שכימיה מקיפה מגוון טכנולוגיות מודרניות, בעלות משמעותית ביותר לכלכלת ישראל.
יצירת מודעות בקרב תלמידים, הורים ומורים לחשיבותה ומרכזיותה של הכימיה בתעשיית ההי-טק הישראלית.
הטכניון הינו המוסד היחיד בעולם בו נמצאים 3 חתני פרס נובל בכימיה. מעמדה של הפקולטה לכימיה בטכניון ידוע כפקולטה המובילה בארץ ובעולם. יתרונות אלו הופכים את הפקולטה לכימיה למקום אידיאלי לפרויקט.

 

כיצד מתבצע הפרויקט?

בשלב הראשון מאותרים כ-250 תלמידים מבתי ספר תיכוניים המתאימים להשתתף בתוכנית. פעולת האיתור מתבצעת בשיתוף עם בתי הספר.

בשלב השני, נערך חודש ניסיון שבמסגרתו מתחילים המועמדים ללמוד את הקורס הראשון מבלי לשלם עדיין שכר לימוד מלא. 50 המועמדים המתאימים ביותר לתכנית, נבחרים על סמך ההצלחה שלהם באותה תקופה.

הלימודים מתקיימים בקמפוס הטכניוני בימי שישי במשך 6 שעות, במהלך שני סמסטרים.

בסמסטר השני מתווסף גם קורס מעבדה במעבדות הכימיה שבטכניון. התלמידים זוכים להסעה מאורגנת משתי נקודות איסוף מרכזיות הלוך ושוב בימי שישי.

בסיום הקורסים נבחנים התלמידים בבחינות סמסטר. הבחינות זהות לבחינות בהן נבחנים כל הסטודנטים בטכניון ומתקיימות באותו מועד של הבחינות הטכניוניות.

התלמידים שמסיימים את שני הסמסטרים הראשונים בהצלחה גבוהה זוכים להקלות בבגרות ע”י משרד החינוך, לפי קריטריונים מוסכמים.

הפרויקט נותן הזדמנויות שוות לכל התלמידים, ללא הבדל ביכולת הכלכלית ורקע חברתי.

התכנית כולה נמשכת 3 שנים (מותנה ברישום מינימלי של תלמידים לשנים ב ו-ג). במסגרתה ניתן לצבור כ-30+ נקודות אקדמיות. התלמידים המעוניינים להמשיך בלימודיהם האקדמיים יכולים לדחות את גיוסם לצה”ל עד לסיום הלימודים. הניקוד האקדמי עבור הקורסים שאותם השלימו נשמר להם עד 5 שנים מיום השחרור מצה”ל.

הפרויקט זוכה להצלחה רבה בקרב תלמידים ומאפשר להם אופק לימודי אקדמי.

תלמידים מתוכנית “ארכימדס” משתתפים בהצלחה במפעל נוסף המנוהל על ידי הפקולטה לכימיה בטכניון-“כימיאדה”: התחרות הארצית בכימיה לתלמידי כתות ט’-י”ב.

חלק מהמצטיינים בתחרות הארצית משתתפים בהכנות לאולימפיאדות הבינלאומיות.

מתוך הזוכים במדליות באולימפיאדות הבינלאומיות לכימיה שנערכו בעשור האחרון, חלקם של בוגרי תכנית ארכימדס הוא נכבד ביותר.

 

לפרטים נוספים על הפרויקטים ניתן לפנות: מיכל ורפיק – מנהלת פרויקטים לנוער,
טלפון: 04-8293738 פקס: 04-8295779
Email:ch.youth@technion.ac.il

לאתר פרויקט ארכימדס