כימיה ממלאת תפקיד חשוב בעולמנו

טכנולוגיות המבוססות על כימיה ממלאות תפקידים רבים בחיי היום-יום שלנו. רבים מיישומים אלו הינם בעלי חשיבות רבה אך הם אינם ידועים לרוב הציבור. כימיה עוזרת להגדיל את ייצור המזון, להמציא תרופות, לנקות את האויר והמים שלנו, לאכסן או לייצר מקורות אנרגיה, ועוד. לדוגמא, כ25% ממשקלה של מכונית מודרנית מורכב מחומרים חדישים שפותחו תוך כדי שימוש בכימיה. חומרים אלו עוזרים לשפר את ביצועי המכונית, את בטיחותה, ואת נוחות הנסיעה. אחד מיישומים אלו הוא כריות האויר הנמצאות בכל מכונית. בעת תאונה כריות אלו מתנפחות במהירות עקב סדרה של תגובות כימיות שמייצרות גז חנקן ובו זמנית מסלקות תוצרים שיכולים להיות מזיקים לבריאות ולסביבה. זהו שימוש גאוני בכימיה שמציל חיים מדי יום.

כימיה חשובה לעתידנו

כימיה תמלא תפקיד קריטי בפתרון הבעיות שניצבות בפני המין האנושי. אחת מהבעיות המרכזיות העומדות בפנינו היא בעיית האנרגיה.

הדרישה לאנרגיה בעולם גדלה ועם זאת מקורות האנרגיה שאותם אנו יכולים לנצל מוגבלים, ושימוש בהם יכול להוביל לפליטת גזי חממה, עם השפעות לא רצויות על הסביבה.

במקביל היכולת שלנו לנצל מקורות אנרגיה חלופיים מושפע מחוסר היכולת שלנו לאחסן את האנרגיה באופן יעיל כך שיהיה ניתן להשתמש בה במועד ובמקום שבה היא דרושה. ברבים ממקורות האנרגיה הנוכחיים שלנו, האנרגיה נמצאת בקשרים הכימיים במולקולות המרכיבות את החומר. לכן ניתן לצפות שכימיה תמלא את התפקיד הקריטי במציאת חלופות נקיות שימלאו תפקיד דומה. בעיית האנרגיה היא אולי האתגר המרכזי העומד בפני המין האנושי ולכימיה יהיה חלק חשוב בפתרונו.

 

כישורים בכימיה דרושים בתחומים רבים: מדע הכימיה מחבר בין תחומים מגוונים כגון פיזיקה, מתימטיקה, ביולוגיה, רפואה ומדעי הסביבה. מכיוון שהכימיה מאחדת ידע מתחומים שונים ומגוונים היא לעיתים מכונה המדע המרכזי. הידע על תכונותיהם של כימיקלים ועל תהליכים כימים מסייע להבנה של תהליכים ביולוגים ושל תכונות פיזיקליות של חומרים שונים. לפיכך ידע בכימיה הוא שימושי במגוון קריירות בתחומים שונים ומגוונים. בעולם תחרותי שבו קשה יותר ויותר לאנשים לשמור על משרה אחת במשך כל הקריירה הגמישות שנרכשת במהלך לימודי הכימיה מקנה יתרון משמעותי.

כימיה היא מעניינת ויצירתית: העולם שאנו מכירים מורכב מאטומים, מולקולות ויונים. התנהגותם קובעת את תכונות החומרים שאנו נתקלים בהם בחיי היום-יום, את צורתם, את צבעם, ואת תגובתם עם חומרים אחרים. ידע בכימיה מקנה הבנה עמוקה יותר של תכונות אלו. כימאים נעזרים בידע זה כדי לפתח חומרים חדשים למגוון מטרות. בנוסף, שאלות בסיסיות רבות בכימיה נותרות ללא מענה מלא עקב מורכבותן. לכן, קריירה בכימיה היא קריירה מאתגרת שבה ניתן לנסות ליצור חומר חדש או לענות על שאלות בסיסיות לגבי העולם שבו אנו חיים.