מרכז מינרוה

מרכז מינרוה לחקר כימיה קוונטית חישובית ע"ש ליזה מייטנר

מרכז מינרווה לכימיה חישובית ע"ש ליזה מייטנר הוא מרכז משותף אשר כולל חברי סגל מהפקולטה לכימיה ע"ש שוליך וממחלקות כימיה באונירסיטה העברית, במכון וייצמן, באוניברסיטת ת"א, ובבר אילן.

חברי המרכז:

טכניון: י. אפלויג, א. שטנגר, א. מרק, א. פסקין ומ. כפתורי

האוניברסיטה העברית: ש. שחייק, ד. אבניר, א. שורקי, ר. שנבר

מכון וייצמן: מ. בנדיקוב, ל. קרוניק, י. מרטין

תל אביב: ע. הוד

בר אילן: ד. ט. מאיור

 

המרכז הוקם בשנת 1996 על ידי ש. שחייק (העברית) ו י. אפלויג (הטכניון), והורכב לאחר מכן כדי לכלול חברים מאוניברסיטאות אחרות. המרכז נתמך על ידי ריבית מקרן שנוצרה על ידי מוסד מינרווה (גרמניה). מרבית המשאבים הכספיים העומדים לרשות המכון משמשים למלגות עבור סטודנטים לתארים גבוהים ופוסט דוקטורנטים.

מטרת המרכז היא לסייע בפיתוח של שיטות ורעיונות בסיסיים בתחום הכימיה הקוונטית החישובית וליישמן במגוון בעיות כימיות, ובכך לאפשר איטראקציה בין תיאוריה וניסוי. חברי המרכז כוללים כימאים תיאורטיים וניסיונאים אשר נעזרים בכלים החזקים המוצעים על ידי הכימיה הקוונטית החישובית המודרנית כדי לחקור מגוון בעיות המכסות את תחומי הכימיה, מדע החומרים, והביוכימיה. המכון גם משמש כמוקד ללימוד והכשרה של דור חדש של חוקים מוכשרים, תלמידי תואר שני ושלישי, ופוסט דוקטורנטים. המכון מתמקד בחקר בעיות חישוביות שנחקרות במקביל באופן ניסוני על ידי חברי המכון ועל ידי קבוצות מחקר נוספות מרחבי העולם.

קבוצות המחקר של חברי המכון נעזרות בשיטות חישוביות כדי לחקור בעיות כימיות בתחומים כגון מנגנוני תגובה בכימיה אורגנית ואורגנו-מתכתית, קטליזה, כימיה אורגנו-סיליקונית, קריסטלוגרפיה, דינמיקה של אלקטרונים בננומבנים, מעבר מטען קוונטי דרך מולקולות, ואלגוריתמים לפתרון של משוואות שרדינגר ליניאריות ולא ליניאריות.

ברגע זה, כ30 חוקרים שייכים לקבוצות המחקר מהטכניון השותפות במרכז. מרבית החוקרים הם סטודנטים לתואר גבוה ופוסטדוקטורנטים. חברי המרכז גם מיעצים ומסייעים לחוקרים אחרים בפקולטה לכימיה אשר מעוניינים להעזר בטכניקות חישוביות כדי להפעילן על בעיות שאותן הם חוקרים באופן ניסיוני.

 

המרכז מצויד בשרתי מחשב חדישים: תחנת עבודה HP ZX6000 עם שני מעבדי Itanium II, תחנת עבודה SGI Altix 330 עם ארבעה מעבדי Itanium II, וארבע תחנות עבודה SGI Altix XE340 עם שני מרכזים הכוללים ארבע ליבות חישוב (סה"כ שמונה מעבדים בכל תחנת עבודה). לחברי המרכז יש גם גישה לצבר המחשבים של הפקולטה שכולל עשרה תחנות עבודה ולמתקני החישוב הטכניונים הכוללים צבר SUN עם 128 מעבדי AMD בעלי ליבה כפולה. מאמצע 2012 תהיה לחברי המרכז גם גישה לצבר SGI הטכניוני עם 1056 ליבות. שרתים אלו מאפשרים לחברי המרכז להשאר בחזית המחקר.

בנוסף לפעילויות המחקר המכון מארגן כנסים שנתיים, כנסי עבודה, והרצאות מיוחדות הניתנות על ידי מומחים בעלי שם עולמי. המרכז גם מעניק לסטודנטים מצטיינים מלגות למטרת השתתפות בכנסים.

במהלך חמש השנים האחרונות מספר כימאים קוונטים בולטים ביקרו במרכז, ונתנו הרצאות מיוחדות בפקולטה לכימיה. בין המבקרים:

  1. Parrinello (ETH, Switzerland), D. G. Truhalr (Uni. of Minnesota, USA), F. Weinhold (Univ. of Wisconsin, USA), T. Ziegler (Univ. of Calgary, Canada), W. L. Jorgensen (Yale, USA) S. Grimme (Univ. of Münster) and J.S. Fransisco (Purdue Univ. USA), R. Boyd (Dalhousie Univ., Canada), G. Frenking (Univ. of Marburg), L. Radom (Univ. of Sydney, Australia) and P. Schreiner (Univ. of Giessen, Germany).

בנוסף המרכז אירח מספר כימאים חישוביים צעירים ומבטיחים מגרמניה:

  1. Neese (Univ. of Bonn, Germany), A. Dreuw (Wolfgang Goethe-Univ., Germany), M. Reiher (ETH) and R. Berger (TU Darmstadt, Germany)

למעבר לאתר של מרכז מינרוה, נא הקלק כאן.