דרך חדשה ואפקטיבית ליצירת חלבונים מורכבים

חוקרים בפקולטה לכימיה ע"ש שוליך בטכניון פיתחו שיטות סינתזה חדשניות המרחיבות את ארגז הכלים הכימי ומאפשרות הכנה יעילה של חלבונים חדשים. התגלית צפויה להשפיע על המחקר המדעי והרפואי

כתב העת Nature Communications מפרסם מאמר של פרופ' אשרף בריק מהפקולטה לכימיה ע"ש שוליך בטכניון. פרופ' בריק, מהחוקרים המובילים בעולם בסינתזה (יצירה) של חלבונים, ערך את המחקר עם מוחמד ג'בארה, שי לפס, ד"ר גיא קמינצקי וגיא מן מצוות המחקר שלו ועם עמיתתו פרופ' סינתיה וולברגר מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ג'והנס הופקינס.

חלבונים הם רכיבים חיוניים בתא החי, שמהם נבנים אברונים בתא, שרירים ועוד. יצירה מלאכותית של חלבונים היא אמצעי לקידומם של מחקרים ביוכימיים, מבנים ותפקודיים ולפיתוחן של תרופות חדשות. לכן, הצלחתה של קבוצת המחקר מהטכניון ומג'והנס הופקינס עשויה להשפיע באופן דרמטי על כיוונים אלה.

הקבוצה הבינלאומית הצליחה לבצע כוונון מדויק של תהליכים כימיים ליצירת אשכולות חלבונים מורכבים. למעשה זוהי הרחבה של ארגז הכלים הכימי לסינתזה של חלבונים ופתיחה של ערוץ חדש לפיתוח כימיה של מולקולות קטנות על בסיס קומפליקסים אורגנומתכתיים. השיטה הודגמה בסינתזה של חלבון מאחסן נחושת (CSP1) ובריאקציה  של חלבוני אוביקוויטין ליצירת קומפלקס חזק (קובלנטי) של אנזים-נוקלאוזום.

פרופ' בריק השלים בטכניון תואר שני ושלישי והיה לפרופסור הערבי הראשון בישראל בתחום הכימיה. לאחר קריירה מטאורית באוניברסיטת בן גוריון הוא הצטרף לשורות הטכניון, ביוזמת חתן פרס נובל פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר, כחבר סגל בפקולטה לכימיה ע"ש שוליך. פרופ' בריק זכה בפרסים רבים ובהם פרס הומבולדט (גרמניה), פרס היראטה (יפן), פרס טטרהדרון לחוקרים צעירים, פרס אלי הורוביץ (ישראל) ופרס האגודה הישראלית לכימיה למדענים צעירים מבטיחים. לאחרונה פרופ' בריק  נבחר כחבר באקדימיה הציערה

המחקר הנוכחי נתמך על ידי הקרן האמריקאית הישראלית הדו-לאומית (BSF).

קישור למאמר:

https://www.nature.com/articles/s41467-018-05628-0.pdf

כוונון מדויק של תהליכים כימיים בעזרת קומפליקסים אורגנומתכתיים ליצירת אשכולות חלבונים מורכבים